poniedziałek, 11 marca 2019

Marnujemy czas na łamigłówki w czasie lekcji

Jakiś czas temu moje serce podbiła aplikacja Picross Galaxy, polecona przez koleżankę matematyczkę. Jest świetnym "zabijaczem czasu" jak powiedział zachęcony przeze mnie do grania pan Tomasz. Śmiem twierdzić, że pokochać ją mogą nie tylko matematycy, ale i uczniowie oraz ich rodzice. Nasze szkoły są aktualnie zasypywane tymi obrazkami logicznymi! Podczas kółek, na świetlicy, dla rozgrzewki na początku lekcji lub dla zabicia czasu po napisanym sprawdzianie.

O co chodzi?

Obrazek logiczny składa się z planszy podzielonej na kratki. Najprostsze to 5x5, 10x10, lecz występują też nietypowe typu 5x7, 5x10 itd. Aby odkryć zaszyfrowany obrazek trzeba pokolorować odpowiednie kwadraty według liczb podanych w kolumnach i wierszach. Np. wiersz "1 2 2" oznacza, że są trzy grupy zakolorowanych kratek tym w wierszu. Grupy te składają się odpowiednio z 1 kratki, 2 kratek i znów 2 kratek, które są oddzielone co najmniej jedną pustą kratką.

Oto przykład:


1. Rozpoczynamy od wierszy, w których znajduje się największa ilość zamalowanych kratek. W tym przykładzie w wierszu drugim i trzecim mamy zamalować 5 kratek a więc wszystkie, co czynimy.






2. Spójrzmy teraz na kolumny z liczbą 4. W nich mają znajdować się 4 pokolorowane obok siebie kratki. Nie wiemy "na pewno" gdzie się znajdują, ale czy pokolorujemy cztery kratki od góry, czy cztery od dołu, zawsze kratka druga od dołu (różowa) będzie zamalowana. 



3. "X" wstawiamy w miejsca, które na pewno są puste. Skąd to wiemy? W pierwszej kolumnie miała znajdować się grupa składająca się z dwóch kratek i jest. Oznacza to, że wszystkie inne kratki w tej kolumnie są puste. To samo dzieje się z kolumnie ostatniej. 



4.  W wierszu pierwszym powinniśmy mieć dwie grupy po jednej kratce, oddzielone co najmniej jedną pustą kratką. Nie ma innej możliwości niż przedstawiona na obrazku obok.
 5. Zauważamy, że w kolumnie drugiej i czwartej mamy już pokolorowane cztery kratki, więc ostatnie na pewno będą puste. Zaznaczamy je "X"

Pozostała kolumna trzecia, w której powinniśmy mieć 4 zamalowane kratki, a więc kolorujemy ostatnią i gotowe!
6. Tak wygląda rozszyfrowany obrazek. 











Skąd wziąć łamigłówki dla uczniów?

Istnieje wiele stron z darmowymi łamigłówkami obrazkowymi, które można znaleźć wpisując w przeglądarce "nonogramy". Są strony, które oferują nam samodzielne stworzenie łamigłówki oraz sprawdzenie jej pod względem ilości rozwiązań oraz trudności. Oto te, z których korzystam:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz